ZAKWAS CHLEBOWY: PRZEWODNIK KROK PO KROKU / SOURDOUGH STARTER KIT
23:51
Zakwas chlebowy czyli dzikie drożdże są naturalnym rodzajem drożdży używanych do wypieku chleba czy innych podobnych produktów. Dlaczego więc nie spróbować zrobić własny zakwas. Zajmuje to ok. 5-6 dni do uzyskania w pełni aktywnego zakwasu.
W tradycyjnym naszym zakwasie chlebowym występuje złożona mieszanka drożdży i bakterii które tworzą stały związek symbiotyczny. Drożdże są naturalnym środkiem spulchniającym, natomiast bakterie kwasu mlekowego odpowiadają za kwaśny smak.
Podczas fermentacji kwasu mlekowego dochodzi do rozkładu kwasu fitynowego zawartego w zbożach dzięki czemu umożliwia wchłanianie mikroelementów pochodzących z ziaren. Kwas mlekowy ułatwia dłuższe przechowywanie pieczywa hamując rozrost pleśni.
Zakwas chlebowy trochę jest jak zwierzątko domowe - musi być pod stałą opieką, karmione czy odświeżane.
Moje doświadczenia nauczyły mnie że każdy zakwas chlebowy zachowuje się inaczej i jest unikalny - w zależności od wody jakiej używamy, rodzaju mąki, gatunku zboża, temperatury i czasu. Im starszy zakwas tym jest silniejszy i pieczywo lepiej wyrasta. Pieczenie na zakwasie jest rodzajem sztuki jako nauki.
Co potrzebujemy do wyprodukowania naszego zakwasu?
• mąka - może być każda mąka na bazie ziarna: pełnoziarnista czy biała (mąka żytnia, pszenna, orkiszowa, jęczmienna, ryżowa). Najlepiej używać jest ekologicznej. Tworzymy w ten sposób zdrowe środowisko dla mikroorganizmów.
• woda - może być przefiltrowana, butelkowa lub schłodzona woda przegotowana. Według mnie zasada jest taka że jeśli woda nie nadaje się do picia, to tym bardziej nie nadaje się do naszego zakwasu.
• pojemnik - szklany/ceramiczny. Musimy pamiętać że nasz zakwas po dokarmieniu będzie podwajał swoją objętość, więc musi być wystarczająco duży. Mój zakwas przechowuje w słoiku ok. 1litra.
• waga - najlepiej elektroniczna, bardziej dokładna.
Optymalna temperatura do rozwoju naszego zakwasu waha się między 21 - 29 stopni C. Im cieplej tym proces przebiega szybciej.
Przygotowanie zakwasu - krok po kroku (na bazie mąki pszennej)
Przez ok. 5-6 dni dokarmiamy naszą miksturę 1 raz na 24 godziny. Najlepiej wybrać sobie stały czas kiedy jesteśmy zawsze w domu przez kolejne dni dokarmiania naszego zakwasu.
W zależności od tego jaki zakwas chcemy uzyskać to taką mąkę będziemy używać. Każdy zakwas zachowuje się inaczej. Zakwas na mące pszennej - jest bardziej płynny, elastyczny i bardziej bąbelkuje zaś na mące żytnej - bardziej rośnie, podwaja swoją objętość a fermentacja przebiega szybciej.
Dzień 1
Mieszamy: 40g mąki + 40g wody
Mieszamy dokładnie mąkę i wodę czystą łyżką, zakrywamy folią spożywczą i zostawiamy na 24 godziny w temperaturze pokojowej z dala od promieni słonecznych.
Dzień 2
W drugim dniu możemy dostrzec malutkie pęcherzyki powietrza w naszej miksturze. Zapach też powoli zaczyna się zmieniać, na tym etapie jest nieprzyjemny, lekko stęchły.
Łączymy ze sobą: 80g mieszaniny + 40g mąki + 40g wody
Do mieszaniny z poprzedniego dnia dodajemy mąkę i wodę. Mieszamy czystą łyżką, zakrywamy folią spożywczą i odstawiamy na kolejne 24 godziny.
Dzień 3
W naszej mieszance pojawiaja się pęcherzyki, a zaczyn powoli zaczyna być aktywny, zapach również się zmienia, staje sie bardziej przyjemny.
Zachowujemy 80g mieszaniny z poprzedniego dnia, resztę wyrzucamy.
Łączymy razem: 80g mieszaniny + 40g mąki + 40g wody
Dokładnie wszystko mieszamy i postępujemy tj. w pierwszm i drugim dniu. Odstawiamy na kolejne 24 godziny.
Dzień 4
Nasz zakwas powinien być aktywny, powinien podwajać swą objętość (zwłaszcza żytni). W dalszym ciągu dokarmiamy.
Zachowujemy 80g mieszaniny z poprzedniego dnia - resztę wyrzucamy.
Łączymy razem: 80g mieszaniny + 40g mąki + 40g wody
Dzień 5
W tym dniu powtarzamy wskazówki dokładnie jak w 3 i 4 dniu aby wzmocnić siłę naszego zakwasu.
Zachowujemy 80g mieszaniny z poprzedniego dnia (resztę wyrzucamy).
Łączymy ze sobą: 80g mieszaniny + 40g mąki + 40g wody
Łączymy ze sobą: 80g mieszaniny + 40g mąki + 40g wody
Dzień 6
Po czym poznać że nasz zakwas jest gotowy do użycia?
Po 8-12 godzinach od ostatniego dokarmienia nasz zakwas intensywnie bąbelkuje, rośnie, pachnie drożdżami, jest lekko kwaśny. Kolor jest jednolity. Jeśli jest jeszcze zbyt słaby powinniśmy wydłużyć okres dokamiania o 1-2 dni.
Nasz zakwas jeszcze jest młody i nie jest jeszcze tak silny ale z czasem jak będziemy go dokarmiać i dbać o niego to nabierze mocy i będzie bardziej stabilny.
Jak i gdzie przechowujemy nasz zakwas?
Zakwas możemy przechowywać w lodówce lub w temperaturze pokojowej w szklanym/ ceramicznym pojemniku zakryty folią spożywczą czy nakrętką.
Nigdy nie zużywamy całego zakwasu, zawsze musimy trochę zostawić na kolejne pieczenie. Wystarczy naprawdę niewielka ilość (1-2 łyżki) aby zaszczepić na nowo kultury zakwasu .
Mój zakwas przechowuje w lodówce w ilości ok.100g i jeśli planuje piec (a piekę chleb co 3-4 dni) to dodaje 100g mąki i 100g wody uzyskując 300g z czego zużywam 250g zakwasu a pozostałą część czyli ok. 50g dokarmiam i ponownie przechowuje w lodówce aż do kolejnego pieczenia lub dokarmienia.
Mój zakwas przechowuje w lodówce w ilości ok.100g i jeśli planuje piec (a piekę chleb co 3-4 dni) to dodaje 100g mąki i 100g wody uzyskując 300g z czego zużywam 250g zakwasu a pozostałą część czyli ok. 50g dokarmiam i ponownie przechowuje w lodówce aż do kolejnego pieczenia lub dokarmienia.
Jak często dokarmiamy nasz zakwas?
Zakwas przechowywany w temperaturze pokojowej musi być dokarmiany 2 razy na dobę co 8-12 godzin ponieważ ma dość duży apetyt, procesy przebiegają znacznie szybciej i szybciej staje się głodny, zaczyna brzydko pachnieć octem, traci witalność i zaczyna obumierać.
Zakwas przechowywany w lodówce wytrzymuje 1-2 tygodnie bez dokarniania - niska temperatura spowalnia procesy wzrostu bakterii i drożdży ale nie zatrzymuje. Jeśli nie używaliśmy naszego zakwasu przez dłuższy czas to musimy go odświeżyć, dokarmić w odpowiednich proporcjach 1:1:1 (tyle samo mąki, wody co zakwasu). Pamiętamy zawsze o odpowiednim dokarmieniu przed włożeniem do lodówki.
Dokarmiamy przed planowanym pieczeniem
Jeśli planujemy piec to mieszamy razem dokładnie taką samą ilość zakwasu, mąki i wody w proporcji 1:1:1, zostawiamy na 8-12 godzin w temperaturze pokojowej. Przy dokarmianiu zakwasu ważne jest zachowanie proporcji 1:1:1. Zakwas trzymany w lodówce wyjmujemy ok. 1-2 godziny wcześniej aby go ocieplić, następnie dokarmiamy.
Czy możemy zmienić typ mąki w naszym zakwasie?
0 komentarze